Monika Baranová

Již před 28 lety mi byl nejlepším přítelem pes. Byl jím urostlý německý ovčák Brit, který byl tehdy skoro větší než já, ale to nám nebránilo si velmi dobře rozumět. Tehdy jeho majitel (kamarád mého dědy) tvrdil, že já se pro psy narodila, bohužel ten pán zemřel velmi brzy, takže již nemohl zjistit, že jeho tvrzení mělo vizionářský podtext ;).

Prakticky mě provázeli psi od mého útlého věku - chovatelské stanice příbuzných - čivavy, pudlové, knírači, NO, mopsi a američtí buldoci. Můj první pes (dlouhosrstý standardní jezevčík) přišel v mých 8 letech po neustálém přemlouvání a žadonění. Moje představa o plemeni byla sice diametrálně odlišná, nicméně jak jsem měla šanci zjistit, tak jezevčík je sebevědomý a chytrý pes.

S výcvikem vlastních psů jsem se tedy setkala velmi brzy - v 6 letech jsem poprvé stála s NO mého prastrýce na cvičáku v řadě s dalšími mnoha lidmi a psy. O metodách tehdejších výcvikářů se nebudu vůbec rozepisovat, protože kdo zažil, ví, že to o pozitivitě rozhodně nebylo..., jenže co můžete dělat jako 6 leté dítě. Na cvičáku jsem byla častěji než doma, neboť mě bavilo být mezi psy a věnovat se jim. Když mi bylo cca 10 let, sousedé pejskaři mě začali žádat o rady a po nějakém čase si pochvalovali, jak jejich psi nepotřebují vodítko, náhubek a krásně se s nimi žije. Jakmile přišla doma řeč na budoucí povolání (já měla samozřejmě jasno - psi, psi, psi), tak jsme se nepohodli (což rodičům absolutně nezazlívám), neboť vzdělání je důležité a sny jsou sny...

V 16 letech mi byl pořízen můj vysněný pes americký pitbulteriér Kenny (vždy jsem si tohoto psa přála a od chvíle, kdy začaly být dostupné publikace o něm, nečetla jsem v podstatě téměř nic jiného, takže nastudováno jsem měla opravdu dobře - nebyl to žádný rozmar). Tomuto psovi jsem věnovala veškerý svůj volný čas (dokonce jsem ho někdy brala i přes nevoli kantorů do školy - na střední, na jazykovku už se mnou chodil denně) a věnovali jsme se mnoha kynologickým odvětvím - sportovní kynologie, obrany, stopy, triky, canisterapie, různým bull sportům (jak se tomu teď říká) - my tomu říkali pešek přivázaný na stromě (rozuměj "high jump", tahání auta (rozuměj "weight pulling") atd..

V současné době mám 3 psy - Áďulku - Americký stafordšírský teriér, Maureenku - Hovawart a Toruka - Americký Pit Bull Teriér. S holkama se věnuji sportovní kynologii, obranám, stopám, psím trikům, záchranářskému výcviku a s AST ještě canisterapii a s hovawartem i výstavám. Toruk svou kondici teprve buduje, ale již teď se věnuje aktivně obranám, noseworku, stopám a začínáme s weight pullingem a frisbee, kam se jeho cesta ubere, je zcela na něm ;o).

Vychovávám psy prostřednictvím pozitivních přístupů, pozitivní motivace a jejich kombinací.


Více informací naleznete zde.